Ústí uctilo památku obětí holocaustu

Ústí uctilo památku obětí holocaustu
27.1.2006
Primátor Petr Gandalovič a zástupci židovské obce dnes v ústeckých Městských sadech uctili památku obětí holocaustu.

   Dnešní den je podle Gandaloviče mimo jiné příležitostí k zaujetí rázného postoje proti popírání holocaustu. „Ti, kdo holocaust popírají, zpochybňují nebo relativizují, totiž nejen pošlapávají tuto památku mrtvých, ale obvykle ruku v ruce s tím hlásají netoleranci k lidem jiné rasy či víry a předkládají extrémními návrhy na řešení složitých problémů dnešního světa. Čím více k tomu budeme mlčet, tím více si tito lidé dovolí a hranice jejich návrhů se budou postupně dál a dál posunovat.“, řekl primátor.

   Holocaust je podle jeho dalších slov nepochybně nestrašnější událostí lidských dějin. Jeho připomínání musí být proto součástí naší kultury nejen jako uctění památky miliónů mrtvých, ale především jako varování před netolerancí a extremismem, které byly u jeho zrodu a které by v budoucnosti mohly k takovým důsledkům znovu vést. „V Terezíně by mělo vniknout evropské centrum věnované vzdělání o holocaustu, toleranci a boji proti extremismu, aby tak náš region, který událostmi minulého století tolik trpěl, tímto způsobem přispěl soužití evropských národů bez válek a zabíjení“, uzavřel Gandalovič.

   Dnešního pietního aktu se rovněž zúčastnili krajský vicehejtman Radek Vonka, náměstek primátora Tomáš Jelínek a radní Ivan Dostál a Zdeněk Šťastný..