V sobotu se bude střílet z tanku

V sobotu se bude střílet z tanku
2.5.2005
Důstojné a zároveň atraktivní – takové budou oslavy 60. výročí konce druhé světové války, které proběhnou v sobotu 7. května v Ústí nad Labem.

   Celá akce je podle primátora města Petra Gandaloviče tématicky rozdělena do dvou částí. První bude mít oficiální charakter a její součástí bude pietní akt v Městských sadech za účasti zástupců zemí Německa, Velké Británie a USA, slavnostní představení opery Prodaná nevěsta v divadle i rozsáhlá expozice muzea o bombardování a osvobození Ústecka. „Kromě zahraničních hostů, kterými budou např. starostové našich partnerských měst Halton a Chemnitz, jsme pozvali také radní, zastupitele, starosty, senátory, poslance i představitele Svazu bojovníků za svobodu, Sokola, Junáka, Svazu nuceně nasazených, PTP nebo České obce legionářské. Nebudou chybět ani zástupci hospodářské sféry, krajského úřadu, univerzity, policie a dalších důležitých organizací a institucí“, říká Gandalovič.

   Druhá část je věnována zábavě. Ústečané budou moci hodinu před polednem na Lidickém náměstí zhlédnout zahájení oslav, taneční a hudební vystoupení, pochod vojáků a mažoretek, přehlídku historické vojenské techniky i velký ohňostroj. Návštěvníci se mohou také těšit na příjezd legendárního tanku T34, ze kterého se má dokonce střílet. Program bude moderovat populární herec Jiří Langmajer.

   „V Ústí nad Labem sice neproběhla žádná velká osvobozovací operace, ale chceme, aby si všichni občané společně s námi připomenuli důležité výročí vítězství nad fašismem“, uzavírá primátor.