ZOO má nový vláček

ZOO má nový vláček
25.4.2007
Klíč od nového zoovláčku dnes předal náměstek primátora Jan Řeřicha zástupkyni ředitele ústecké ZOO Janě Černé.

   Ústecká ZOO nabídne návštěvníkům již od soboty 28. dubna svezení novým vyhlídkovým vláčkem. Ten zakoupilo město, které je zřizovatelem ZOO, za 1,5 mil. korun od firmy Peterka a synové se sídlem v Batňovicích. Zoovláček bude vyjíždět od dolního vchodu zatím pouze o víkendech a svátcích, cílovou stanicí bude horní vchod do ZOO. Jízda pro dospělou osobu vyjde na 20 Kč, děti zaplatí poloviční částku. Frekvence jízd bude záviset na počtu zájemců.

   „Doufám, že zoovláček, který by mohl zvýšit počet návštěvníků ústecké ZOO, bude vyhovovat všem, kteří se jím svezou,“ uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha.

   Vláček, který je složen ze tří vagónků a z mašinky se zážehovým motorem o obsahu 2600ccm poháněné na všechna kola, je vybaven dvoukomorovým brzdovým systémem zajišťujícím v případě odpojení vagónku za jízdy jeho okamžité zastavení. Souprava, která má kapacitu 36 cestujících plus řidič a spolujezdec, je schválena pro provoz na pozemních komunikacích a má přidělenu registrační značku. Je proto možné jej využít například k jízdám z centra města či Větruše do ZOO.

   Trasa zoovláčku bude mít celkem 4 zastávky – hlavní nástupiště poblíž dolního vchodu, stanici u gepardů poblíž cukrárny, horní vchod do ZOO a zastávku „Větruše“ u budoucího dětského hřiště, které vznikne nad kozí ohradou. Stejný typ vláčku jezdí také na dalších 7 místech v ČR s náročnějším terénem, např. v Jáchymově, Peci pod Sněžkou či Harrachově.

   Pro zajištění potřebné infrastruktury (zastávky, oprava poškozených komunikací) na provoz zoovláčku je nyní připraven projekt, na jehož realizaci město Ústí nad Labem žádá o dotaci z MMR – Program podpory rozvoje SZ Čech a Moravskoslezského regionu. 

   Optimálním řešením pro zdolání 90metrového převýšení mezi dolním a horním vstupem do ZOO je vybudování lanovky, na jejíž realizaci je však zapotřebí 20 až 30 mil. Kč. Jako rychlé řešení proto byla zvolena varianta pozemního prostředku. Před dvěma roky si ZOO z vlastních finančních prostředků pořídila elektromobil pro 6 osob, který však v kopcovitém terénu neobstál a byl vrácen zpět maďarskému výrobci.

Náměstek Jan Řeřicha předal ZOO klíč od nového vláčku, který zakoupilo město.

Lokomotiva vláčku má pod kapotou zážehový motor Isuzu o obsahu 2600ccm.

Zoovláček zdolal náročný terén ústecké ZOO s 90metrovým převýšením na jedničku.

Za lokomotivou jsou tři ozvučené vagónky s osvětlením, které pojmou 36 návštěvníků.