Město připravilo setkání k problematice záškoláctví
V jednacím sále Zastupitelstva města se konalo setkání škol, zástupců odborů školství, krajského úřadu, policie, orgánů sociálně-právní ochrany dětí a základních škol k problematice záškoláctví a omlouvání žáků z vyučování. Na jednání představil svou prezentaci ředitel Odboru předškolního a základního vzdělávání MŠMT Michal Černý s doporučeními pro základní školy k postupu v případě zjištění záškoláctví. V prezentaci zazněly praktické informace a doporučený postup na základě podkladů vydaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. „Jsem rád za dobrou spolupráci se školami a intenzivní snahu řešit každý případ záškoláctví,“ řekl během úvodního slova radní pro školství Bohumil Ježek.
Odbor školství, sportu a kultury připravil na základě podkladů PČR a Odboru přestupkových agend přehled v oblasti záškoláctví na území města. Magistrát řešil v roce 2022 celkem 483 přestupků zanedbání péče o školní nebo předškolní docházku. V roce 2023 to bylo celkem 592 případů a za oba roky uložil pokuty přesahující 600 tisíc korun. „Cílem semináře bylo podpořit zástupce škol v maximálním oznamování přestupků na základě metodiky připravené resortem školství. Celou problematikou se zabýváme a nejzávažnější případy budeme i v budoucnu oznamovat policii a zástupcům OSPOD,“ řekl náměstek primátora Tomáš Vlach, který v úvodní prezentaci také upozornil na nutnost přijmout účinnou legislativu pro postih rodin zanedbávajících povinnou školní docházku.

