Myšlenku dne smíření podpořil německý velvyslanec
Svou návštěvu města Ústí nad Labem zahájil německý velvyslanec Andreas Künne setkáním s primátorem Petrem Nedvědickým. Celá návštěva se nesla v přátelském duchu, primátor s velvyslancem společně hovořili o zavádění vodíkové mobility či splavnosti Labe. Velvyslanec se také zajímal o plánovanou vysokorychlostní trať, která povede přes Ústí nad Labem do Německa.
Oba podpořili společnou myšlenku dne smíření, jehož cílem je společně si připomenout a uctít památku obětí dvou tragických událostí z roku 1945. První pietní akt, na který se vedení města společně s německým velvyslancem vydalo, se uskutečnil u Pamětní desky obětem výbuchu vojenského skladu v ulici U Cukrovaru. Položením květiny zde uctili památku obětí výbuchu, při němž zemřelo 27 vojáků a civilistů české i německé národnosti.
Následně se skupina přesunula k Pamětní desce obětem násilí na mostě Dr. Edvarda Beneše, kde se po výbuchu v roce 1945 odehrálo násilné střetnutí Čechů a Němců. Při této události zemřelo nejméně 43 lidí. K uctění památky obětí této události účastníci pietního aktu vhodili do vln Labe věnce a květiny.
„Jsem velmi rád, že se v letošním roce podařilo spojit tyto dvě pietní akce, které nám připomínají nešťastné události, jež se odehrály v našem městě v roce 1945. Společně s německými zástupci chceme ukázat, že i přes vše, co se mezi námi tenkrát dělo, spolu nyní budujeme přátelské vztahy a minulost nám není lhostejná. Děkuji všem, kteří pomáhali tuto společnou vzpomínkovou akci zorganizovat,“ uvedl primátor Petr Nedvědický.