Pamětní deska dragouna Jordana ležela na zahradě

Pamětní deska dragouna Jordana ležela na zahradě
31.8.2018
Původní pamětní deska rakouského dragouna Friedricha Jordana je od pátku vystavena v Muzeu města Ústí nad Labem. Více než sedmdesát let o ní nikdo nevěděl.

 

Dragoun Friedrich Jordan padl při přestřelce s napoleonskými vojáky 30. srpna v Dlouhé ulici. V roce 1868 mu místní spolek veteránů odhalil pamětní desku na domě číslo 219. Tam vydržela až do dubna 1945, kdy byl dům poškozen při bombardování, pak na dlouho zmizela. V roce 1999 byla na dům v této ulici umístěna deska nová.

„Mělo se za to, že se ztratila při odklízení trosek. Až letos 13. července za námi přišel pán, který na zahradě svého domu ve Dvořákově ulici našel kamennou desku s nápisem Friedrich Jordan. Na místě mi došlo, jak to tenkrát bylo,“ vyprávěl ředitel muzea Václav Houfek. V tom domě v prvních poválečných letech bydlel tehdejší ředitel muzea Alfréd Piffl, který se podílel na záchraně poškozených památek ve městě.

„Desku podobně jako další věci provizorně uskladnil na zahradě, ale když se později stěhoval do Bratislavy, tak se na desku zapomnělo,“ doplnil Václav Houfek.

„Je to nádherný příběh. Někdy si myslíme, že o historii našeho města všechno víme, ale ona nás stále překvapuje dalšími novinkami a nálezy. Děkuji pracovníkům muzea, že o naše památky tak pečují,“ uvedla primátorka Věra Nechybová.

Mramorová deska byla po nálezu restaurována a v muzeu bude vystavena do 30. září.

Oslavy 205. výročí bitvy u Chlumce, Přestanova a Varvažova pokračují odpoledne na Kostelním náměstí. Další program je připraven na sobotu v Chlumci. Bližší informace o oslavách: http://www.usti-nad-labem.cz/cz/volny-cas/seznamy-zprav/aktualni-informace/prazdniny-zakonci-historicka-bitva-centru-usti.html