Ústí pomáhá Ukrajině

Ústí pomáhá Ukrajině
2.3.2022
Souhrn informací o pomoci Ukrajině a jejím občanům rozepsaný dle jednotlivých dnů.

 

2. března 2022

Velký dík správě kolejí UJEP, která neváhala a hned v sobotu pro město a přicházející uprchlíky připravila jedno celé patro. První ukrajinští váleční uprchlíci tak nalezli bezpečné ubytování už v neděli. K dnešnímu dni je dokonce kapacita naplněná. S ubytováním ale pomáhají i samotní občané, využili jsme nabídku místních na ubytování rodiny s malými dětmi. Rovněž děkujeme EUC klinice, která nabídla bezplatnou lékařskou pomoc, a Ústeckému kraji, který zavedl veřejnou dopravu pro Ukrajince zdarma.

Obracejí se na nás uprchlíci i z jiných měst, nebo dokonce i ti, co jsou teprve na cestě. Bohužel není v našich silách pomoci všem. Snažíme se pomoci především matkám s dětmi, které se v našem městě ocitly bezprizorné. Často s jednou taškou. Humanitární sbírka magistrátu, která stále probíhá, je primárně určená na pomoc uprchlíků, kteří do našeho města přichází. Velký dík všem za štědré dary, dostanou se do správných rukou. Aktuálně by byly potřeba nějaké školní potřeby, protože děti tady s vysokou pravděpodobností nastoupí do školy.

Intenzivně se připravují pokoje v areálu bývalého rektorátu v Hoření, kde vzniká i Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Rovněž byl dnes přestěhován sklad sbírky do Corsa, kde se vše třídí, kompletuje a eviduje. Vzhledem k situaci, která se na ukrajinských hranicích mění každou hodinu, a na základě konzultací s humanitárními organizacemi, avizovaný autobus dnes nevyjel. Matky, pro které měl být vypraven, jsou totiž na cestě do ČR vlakem. Autobus je ale i tak připraven.

Jelikož nám kolabují telefony, moc prosíme, nabídky pomoci s ubytováním pro více než 10 osob směřujte ideálně na e-mail: kacpu@ulk.izscr.cz. Všechny Vaše nabídky dáváme do databáze. V případě potřeby doplnění informací nebo žádostí o pomoc se Vám ozveme. Pokud chcete nabídnout ubytování menšího rozsahu, můžete se registrovat na stránkách Pomáhej Ukrajině.

Ústečané, spoluobčané, sousedi, přátelé, město je na Vaši pomoc a solidaritu hrdé. Děkujeme.

O další situaci Vás budeme informovat.

                                                                                                                                                     

3. března 2022

Dnešním dnem se otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v budově města na adrese Hoření 3083/13. KACPU bude otevřeno pro ukrajinské uprchlíky sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Na místě mohou občané Ukrajiny vyřídit všechny potřebné dokumenty a registrace, včetně zdravotního pojištění a následné možnosti ubytování v rámci celého kraje. Své zastoupení zde má Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, který byl pověřen vedením centra, dále pak Policie ČR včetně zástupců cizinecké policie, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Panel humanitárních organizací Ústeckého kraje, Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, Poradna pro integraci, tlumočníci a psychologové z řad zdravotnické záchranné služby, policie, hasičů a neziskových organizací.

Na KACPU se lze obracet s nabídkou humanitární pomoci prostřednictvím e-mailové adresy kacpu@ulk.izscr.cz nebo telefonicky na čísle 974 444 444. S nabídkami humanitární pomoci se lze obracet též na e-mail nno@ulk.izscr.cz.

Proto prosíme, aby byli všichni občané Ukrajiny směřováni právě do tohoto centra.

Velký nával zažívala i čekárna cizinecké policie, kam jsme prostřednictvím Dobrovolnického centra dopravili vody a další občerstvení pro vyčerpané Ukrajince. Nápoje a občerstvení je připraveno i na zítra. Město rovněž připravuje občerstvení i v KAPCU, mimo jiné i 150 baget na den.

Co se týče potravin a pití, tak dnes si na panelu humanitárních organizací Charita Ústí nad Labem vzala za své potravinové balíčky pro uprchlíky a vyhlásila proto sbírku. Informace ke sbírce jsou dostupné zde.

Na základě dohody s charitou budou všechny potravinové dary z magistrátu přesunuty právě do rukou charity. Prosíme, pokud je to ve Vašich silách, aby další potravinové dary putovaly právě tam.

Pokud by chtěl někdo pomáhat potřebným jako dobrovolník, rádo ho přivítá ve svých řadách Dobrovolnické centrum, z.s. Registrovat se lze zde

Všem moc děkujeme za pomoc, štědrost a solidaritu.