Záplava barevných květin oživí ulice města

Záplava barevných květin oživí ulice města
31.1.2018
Na jaře oživí řadu míst ve městě květiny na záhonech i v mobilních nádobách. Rada města rozhodla o veřejné zakázce Založení a údržba výsadeb v centru města Ústí nad Labem.

 

Zakázka byla přidělena společnosti OK GARDEN Praha, která nabídla cenu 1 688 080 korun bez DPH. Podle předběžného rozpočtu byla přitom maximální hodnota zakázky stanovena na 3,2 milionu korun. Květiny se nově objeví na Mírovém náměstí, mezi OD Labem a OC Forum a ve Štefanikově ulici.

Květinové pyramidy na Mírovém náměstí
Květinové pyramidy budou instalovány koncem května, a to do spodní části Mírového náměstí. Do každé pyramidy budou vysazeny Petunie Multiflora (převislé kvetoucí), a to v kombinaci barev bílá/sv.růžové/karmínová a bílá/růžová/tm.fialová. Celkem bude do květinových pyramid vysazeno přes dva tisíce kusů. Údržba bude spočívat především v pravidelné zálivce, hnojení a odstraňování odkvetlých květů. Po skončení sezóny se pyramidy odvezou.

Plocha mezi OD LABE a OC FORUM
Plocha se nachází mezi dvěma obchodními domy, takže je to dost frekventované místo a lidmi využívaná plocha. Plocha je bez závlahového systému a vzhledem k tomu, že je na exponovaném místě, kde není žádný stín, veškerá zeleň trpí. Travnatá plocha je degradována pravidelným sešlapem (lavičky jsou přístupné z obou stran, ale dlažba je pouze jedné strany) a úpalem.
V návrhu se přemístí lavičky (počet se může zmenšit) do plochy uprostřed, zároveň se sem umístí květináče. Ze zelených ploch se odstraní dlažba, povrch se upraví (bude potřeba výměna zeminy), odplevelí a připraví k osazení rostlinami.
Vzhledem k tomu, že na výsadbu je velice malá hloubka (30 cm), bylo možné do plochy počítat pouze s rostlinami, které mají malý kořenový systém. Hlavní dominantu bude tvořit pás okrasných trav uprostřed (Miscanthus sinensis ´Gracillimus´ a nižší Helictotrichon sempervirens) a na zbytku plochy (ke krajům) porostou trvalky, které snesou úpal, a zároveň menší sešlap. Jedná se např. o Thymus serpyllum(růžově kvetoucí mateřídouška), Sedum spurium (bíle a růžově kvetoucí rozchodník), Phlox subulata (bíle a fialově kvetoucí plamenka), z vyšších rostlin jsou to Coreopsis verticillata (žlutě kvetoucí krásnoočko) nebo Sedum telephium (karmínově kvetoucí rozchodník). Samozřejmostí je péče o záhony po výsadbě.

Zelený pás u OD LABE
Řešená plocha se nachází v ul. Revoluční u OD LABE. Jedná se o zelený pás mezi pěší a pojezdovou komunikací, v současnosti ještě ohraničený kovovým zábradlím. Nyní je na ploše stará travnatá plocha. V návrhu se počítá s odstraněním zábradlí po celé délce zeleného pásu. Zbylé zábradlí bude ponecháno a opraveno. Co se týče návrhu zeleného pásu, ten bude osazen skupinami trvalek po celé ploše tak, by po okrajích zůstalo 15 – 20 cm. Při výběru trvalek se také vycházelo z toho, že jedna polovina je po celý den na slunci, ale druhá polovina je zase po většinu dne ve stínu. Objeví se zde např. Coreopsis grandiflora ´Jana´ (žlutě kvetoucí krácnoočko), Heuchera x brizoides ´Ricard´(červeně kvetoucí dlužicha) , Rudbeckia hirta ´Daisy Hill´ (žlutě kvetoucí třapatka), nebo Geranium sanguineum ´Aviemore´ (růžově kvetoucí kakost) a Doronicum orientale ´Magnificum´(žlutě kvetoucí kamzičník). Samozřejmostí je péče o záhony po výsadbě.

Růžový záhon v ul. Štefánikova
Řešená plocha se nachází v zeleném pásu mezi pěší a pojezdovou komunikací v ul. Štefánikova. Naproti přes komunikaci je stávající katalpová alej. Záměrem bylo osadit plochu tak, aby rostliny co nejvíce vystihovaly původní ráz této vilové čtvrti a jediným favoritem byly růže, neboť v té době se růže využívaly téměř v každé úpravě veřejné zeleně. V návrhu se pracovalo se sadovými růžemi, které budou vždy ve středu záhonu a po okrajích se vysadí růže velkokvěté, které budou dosahovat menšího vzrůstu. Barevně se záhony střídají, přičemž do každého pásu byly zvoleny pouze dvě barvy. Střídají se barvy karmínově červená se sv. růžovou, růžová s bílou a červená se žlutou barvou. Např. Rosa ´Heathcliff´ (karmínově červená), Rosa ´Petticoat´ (bílá) nebo Rosa ´Golden Years´ (žlutá). Samozřejmostí je péče o záhony po výsadbě.

Záhon s cibulovinami na Předmostí
Ještě na podzim roku 2017 proběhla strojová výsadba cibulovin do travnaté plochy na ploše Předmostí. Cibulová směs obsahuje krokusy, ladoňky, modřence, narcisy a tulipány. Budou nakvétat přibližně v tomto pořadí: žluté a modré krokusy, modře kvetoucí ladoňky, modře kvetoucí modřence, bílé narcisy se žlutým středem a nakonec žluté, oranžové a červené tulipány. Záhon by měl být rozkvetlý po dobu osmi týdnů.

Letničkami budou opět osazeny mobilní nádoby v centru města, závěsné květináče na sloupech trolejového vedení v ulici Revoluční od OD LABE přes Mírové nám. až k ul. Hrnčířská, také sloupy u Hlavního nádraží a květinové pyramidy. Letničkami budou osazeny také plochy u OD LABE a okružní křižovatka Klíše – Hvězda.