Budou Ústečané jezdit na kole?

Budou Ústečané jezdit na kole?
26.11.2009
Na některých místech v centru města se objevily cyklostojany. Milovníci kol se dočkali také nových informačních cedulí podél Labské cyklostezky.

   Město Ústí nad Labem se zapojilo do mezinárodního projektu Archimedes z oblasti dopravy, ze kterého získá za podpory evropských prostředků například nový generel dopravy, důležité studie nebo nový portál pro cyklisty. Snaží se tak různými aktivitami zvýšit mobilitu svých obyvatel a návštěvníků, tzn. nabídnout různé možnosti dopravy a usnadnit lidem, jejich cestu k cíli. V Ústí se tak krok za krokem objevují nové ostrůvky v komunikacích pro bezpečné přecházení chodců, speciální povrchy chodníků pro nevidomé, či snížené nájezdy pro handicapované. Ti, co to pěšky mají moc daleko, mohou využít služeb MHD. I zde je možno vidět pokrok, objevují se například nové ekologické nízkopodlažní vozy a jízdenku je možno zakoupit také přes mobilní telefon.

   „Mobilita obyvatel je velmi důležitá, proto se snažíme různé druhy dopravy ve městě neustále zlepšovat. Automobilovou, městskou hromadnou ale právě i pěší a cyklistickou,“ uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha s tím, že dalším krokem ke zdravějšímu způsobu života by mohly přispět už zmíněné cyklostojany, které se objevily na 12 místech. Celkem tak mají cyklisté k dispozici 70 nových stání pro kola. „Cyklostojany jsme pečlivě vybrali a inspirovali se zkušenostmi od jiných českých měst a sousedních německých kolegů. Jedná se tak o konstrukčně vhodné typy, kde kolo umístíte, aniž byste je poškodili. Oproti standardním jsou mnohem bezpečnější. Stojany umožňují zamknutí zámkovou vložkou, u které nehrozí jako u lankového zámku na kolo, že ji zloděj přeštípne. Cyklisté se tak nemusí obávat ve městě své kolo odložit“, doplnil Řeřicha.

   Na zajímavá místa podél Labské stezky nově upozorňují informační cedule, které nabízejí turistické atraktivity v blízkosti stezky. Ústečané, ale i návštěvníci města se tak mohou podívat na historické památky, které by jinak míjeli bez povšimnutí. Vzhledem k tomu, že město Ústí nad Labem navštěvují i cyklisté ze zahraničí, jsou informace podávány jak v německém, tak i anglickém jazyce.