Další nominace na cenu Thálie

Další nominace na cenu Thálie
26.1.2009
Severočeské divadlo opery a baletu získalo další dvě nominace na prestižní cenu za rok 2008. Celkem jich má čtyři.

   Herecká asociace, která každoročně uděluje ceny Thálie minulý týden oznámila, že Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem má dvě užší nominaci a dvě širší na tuto prestižní cenu za rok 2008.

   Nominován do užšího výběru je čínský tenorista WeiLong Tao za výkon v titulní roli v ústecké inscenaci opery Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky .

   V pátek toto představení navštívila náměstkyně primátora Zuzana Kailová společně s akademií cen Thálie pod vedením Vlastimila Harapese a Soni Červené. „Šlo o představení, u kterého se tají dech. Chápu už nominaci na cenu Thálie u čínského tenoristy, ale je třeba vyzdvihnout i výkony dalších umělců“, řekla po představení Kailová s tím, že i když šlo již o osmé uvedení opery, potlesk ve stoje přesvědčil, že se inscenace Ústečanům velmi líbila.

   WeiLong Tao ke své nominaci říká: "Užší nominace na cenu Thálie si nesmírně vážím. O to víc, že ústecký Hoffmann byl můj debut v této nádherné roli. Navíc se jednalo o mé první angažmá v České republice. Cítím se nesmírně poctěn."

   Ředitel Severočeského divadla opery a baletu a zároveň i režisér inscenace Hoffmannovy povídky Tomáš Šimerda dodává: "K WeiLongu Taovi jsem se dostal přes své konexe v zahraničních uměleckých agenturách. Když jsem si jej byl poprvé poslechnout, bylo mi okamžitě jasné, že se jedná o pěvce mimořádných kvalit. Zároveň jsem tušil, že by bylo pro ústecké operní publikum velkým přínosem, kdyby se pana Tao do role Hoffmanna podařilo získat. Stalo se a my se těšíme z plodů naší vzájemné spolupráce, z nichž ten poslední a zatím nejsladší je užší nominace na Thálii 2008."

   Úspěšnou inscenaci opery Hoffmannovy povídky s WeiLongem Tao v titulní roli zahraje Severočeské divadlo opery a baletu ještě naposledy v sobotu 21. února 2009 od 17 hodin.

   WeiLong Tao se narodil ve městě Hefei, nedaleko Šanghaje, kde také absolvoval zpěv na Šanghajské hudební konzervatoři. Dále ve svém studiu pokračoval na Univerzitě v Los Angeles a v Juilliardově operní centru v New Yorku. Původně se věnoval barytonovému oboru. Získal studijní stipendium na Hudebním festivalu v Aspenu v Coloradu a na Hudební.