Další tři přechody bezpečnější

Další tři přechody bezpečnější
31.8.2009
Město se zaměřilo na větší bezpečnost přechodů pro chodce. Po opatřeních v ulici Sociální péče teď přišly na řadu přechody v centru města.

   Bezpečnostní blikače umístil Odbor dopravy ústeckého magistrátu na přechody pro chodce v ulicích Velká Hradební a Bělehradská. „Zkoušíme novou technologii. Solární blikače, které mají oranžovou barvu, jsou lépe vidět za šera. Snažili jsme se je zabudovat do přechodů pro chodce v blízkosti škol, ještě než začne nový školní rok“, řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

   Solární blikače schválilo ministerstvo dopravy. Jde o krabičku z hliníkové slitiny, ve které jsou zabudované diody LED, řídící jednotky a solární panel chráněný pouzdrem z průhledné hmoty. Varují před nebezpečnými místy blikáním oranžovým světlem, které je vidět zhruba na třicet metrů. Světla se spíná automaticky při snížené viditelnosti. Je v nich zabudovaná slabší dioda, která neoslňuje a neodvádí pozornost řidiče. Blikače se zapouštějí do povrchu vozovky a nevadí jim ani přejíždění koly kamionů. Světla nevyžadují údržbu a fungují samostatně. Pokud dojde k poškození jednoho blikače, není ohrožená činnost celého výstražného systému.

   Práce na přechodech pro chodce probíhaly o víkendu a vyžádaly si jen mírné omezení v dopravě. „Provoz na silnicích v centru města byl svedený do jednoho jízdního pruhu. Uzavřít hlavní komunikaci nebylo možné, řidiči ale byli ohleduplní“, konstatoval Řeřicha s tím, že město chce touto metodou zabezpečit další dopravně nebezpečné přechody, které v nejbližších týdnech vytipuje.