Granty na činohru v Ústí nad Labem

Granty na činohru v Ústí nad Labem
9.5.2014
Na grantové řízení na činoherní umění, které vyhlásila Rada města Ústí nad Labem v lednu, se dotazovala Mladá fronta Dnes.

Město Ústí nad Labem v rozpočtu na rok 2014 připravilo pro činohru celkem 12 000 000 korun a nabídlo tak Činohernímu divadlu města Ústí nad Labem o.p.s. možnost získat tuto částku ve dvou grantech.

V 1. výzvě grantového řízení to bylo 8 000 000 Kč. Podmínkou bylo odehrát za rok 120 představení. Na každé z nich by město přispělo téměř 67 tisíci korun, to znamená, že ke každé vstupence by divák obdržel příspěvek z městského rozpočtu přibližně 700 korun.

Přidělení grantu mělo schválit městské zastupitelstvo již 3. 3. 2014, vedení divadla se však o grant nepřihlásilo a rozhodlo se tak přivést společnost k likvidaci. Nevyužilo také možnost získat od města další 4 000 000 Kč ve 2. kole grantového řízení. Důvodem byla neochota bývalých představitelů divadla k dohodě a kompromisu, přesvědčení, že si nátlakem včetně přerušení činnosti vymohou od města více peněz, velkou roli hrály také jejich osobní a politické ambice.

Vystupňovaná mediální kampaň a osobní postoje některých aktérů kauzy odradily od podání přihlášky další případné uchazeče.