Kapitán Kid převzal cenu primátora

Kapitán Kid převzal cenu primátora
26.7.2010
Primátor města Jan Kubata předal legendě trampské muziky Jaroslavu Velinskému cenu za přínos ústecké kultuře. Stalo se tak v sobotu v Letním kině na tradičním festivalu Porta.

Jaroslav Velinský alias „Kapitán Kid“ se do povědomí Ústečanů zapsal jako trampský písničkář, spisovatel a především jako spoluzakladatel hudebního festivalu Porta, kde získal nejedno ocenění. Svoji první knihu „Zápisky z Garthu“ vydal v roce 1969. Některé musel s ohledem na tehdejší poměry vydávat pod pseudonymem. Jako spisovatel obdržel mnohá ocenění, založil vlastní nakladatelství a začal psát kromě severských románů i americké příběhy a detektivky.

Trampské písničky začal Velinský skládat počátkem 50. let. Mnohé z nich zlidověly. Své první profilové album No to se ví vydal v roce 1983. Působil jako umělecký pracovník Divadla hudby v Liberci, písmomalíř či reklamní grafik. Pracoval však určitou dobu i jako horník i soustružník.

„K muzice mám přístup jako ke hře. Hrozně mi vadí, když lidi v našem žánru jdou tvrdě po profesi. To znamená: tady je Gott, pak já nevím kdo další, a najednou Honza Nedvěd. Rozumíš, v jedné řadě. Já se necítím do téhle řady patřit. Pro mě to byla jen hra: hele, mně se povedlo napsat písničku! Chvilka radosti, ale žádné důležité závěry. Vždycky jsem měl pocit, že Porta by taková měla být. Jakmile se kapely začnou považovat za špičku naší music, a je lhostejné, co si dáš před to slůvko music, protože všechno nakonec splyne do mainstreamu, tak to se mne netýká. V literatuře se považuju za profesionála, v hudbě jsem amatér“, řekl kdysi Velinský v jednom rozhovoru.

„Jaroslav Velinský je nepochybně jednou z legend trampského žánru. Když půjdete kamkoliv, kde hrají u ohně na kytaru, téměř jistě tam některou z jeho písniček uslyšíte, což je pro písničkáře asi největší vyznamenání“, říká Kubata.