Kubata komentuje: nepůjdu proti rodičům

Kubata komentuje: nepůjdu proti rodičům
7.1.2009
Nový stravovací systém na ústeckých základních školách může být sebelepší, ale když s ním nebudou souhlasit rodiče žáků, tak jej město nezavede.

To je mé nezvratné a konečné rozhodnutí.

Projekt modernizace školního stravování nechám posoudit v „referendu“ nejen rodiče, ale také příslušné školské rady.
Informace o celém záměru utekla z pracovních jednání v době předpřípravy, tedy v čase, kdy jsme ještě neměli k dispozici žádnou konkrétní informaci. Záměr, jehož autorem je můj bývalý náměstek Arno Fišera, se stal bohužel předmětem rozsáhlých debat i různých spontánních či zcela účelových spekulací. Také rodiče i učitelé o něm začali živě diskutovat. Možná jsme tomu mohli předejít vzájemným setkáním, ale otázkou zůstává, o čem bychom konkrétně hovořili. Ještě totiž nevíme, jak bude systém vypadat.
Celou situaci velmi citlivě vnímám. V posledních dnech a týdnech jsem absolvoval mnoho osobních rozhovorů s rodiči i pedagogickými pracovníky. Jejich obavy chápu, ale chci je ještě jednou uklidnit – nebudeme zavádět nic, co by bylo proti jejich vůli. Tím se vůbec nechci dotknout práce Arna Fišery, který usiloval pouze o to, aby ústecké školní stravování vstoupilo do 21. století.
Město již na celou zakázku vyhlásilo výběrové řízení a vítěze by mělo vybrat do konce letošního února. Posuzovat budeme nejen ceny jídel, které musí být rozumné, ale rovněž variabilitu i ovladatelnost a srozumitelnost systému. Pak se osobně setkám s řediteli škol, abych s nimi uskutečnění „referenda“ projednal. Mínění rodičů pro mě bude směrodatné nikoliv z politického populismu, ale kvůli tomu, že máme společný zájem: zlepšení stravování dětí. Nelze rovněž zapomenout, že je celý systém financován kromě rozpočtu města i z jejich peněženek.
Zbývá už jen dodat, že od Arna Fišery dnes převzala celou věc nová náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Jan Kubata
primátor města
Ústí nad Labem