Lanová dráha v provozu

Lanová dráha v provozu
7.12.2010
Po několika měsíčních přípravách se Ústečané a návštěvníci města mohou svézt lanovou dráhou, která spojuje OC Forum s výletním zámečkem Větruše.

   "Areál naší dominanty patří mezi tradiční výletní cíle, který kromě rozhledny nabízí také restauraci s vyhlídkovou terasou, zrcadlové a přírodní bludiště, tenisové kurty, hřiště a popraviště. Cesta na Větruši je ale komplikovaná a například staří lidé nebo handicapovaní se na ní dostávali jen těžko. O to více jsem rád, že se nám podařilo tuto památku přiblížit všem“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

  Lanová dráha Větruše byla postavena jako osobní visutá dvoulanová dráha kyvadlového systému s pevným uchycením kabin. Slavnostně ji požehnal arciděkan Šimáček. Jejím provozovatelem je Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. „Dvě kabinky s obsaditelností 15 lidí vypravujeme v patnácti-minutovém intervalu od osmi do dvaadvaceti hodin. Jedna jízda stojí 15 korun“, upřesnil výkonný ředitel společnosti Tomáš Kraus.

  Délka lana, která spojuje horní a dolní stanici lanové dráhy je 760 metrů. „Lanová dráha, která je dlouhá 330 metrů, přepraví cestující pomocí dvou moderních prosklených kabinek rychlostí až šest metrů za sekundu. Celou vzdálenost tak cestující překonají za pouhé dvě minuty, což velice usnadní a urychlí přístup do prostoru u výletního zámečku Větruše, který je také výchozím místem turistických výletů do srdce Českého středohoří“, uzavřel náměstek primátora Jan Řeřicha.

  Zhotovitelem Lanové dráhy – OC Forum – Větruše je společnost Viamont DSP. Celkové náklady jsou 80 milionů korun. Většinu peněz zaplatila Evropská unie z programu IPRM Centrum. Město zaplatilo deset milionů korun.