Lipová a Žežice slavily 660 let vzniku

Lipová a Žežice slavily 660 let vzniku
2.9.2012
Oslavy 660 let existence svých obcí oslavili o víkendu obyvatelé Lipové a Žežic na Ústecku. Slavnosti se zúčastnili primátor Ústí nad Labem Vít Mandík a starosta Severní Terasy Josef Macík.

Součástí slavnosti, která se konala v Lipové, bylo položení květin k pomníku obětí první světové války, hudební vystoupení, autogramiáda knihy o Lipové, vystoupení historického vojska nebo divadelní představení. Výročí si připomněli nejen místní obyvatelé, ale také lidé, kteří se sem stěhovali po válce, zájemci o regionální historii a turisté.

„Děkuji za pozvání na tuto slavnost. Je to hezká příležitost připomenout si bohatou historii našeho regionu. Oceňuji, co místní lidé pro oslavu výročí udělali, potěšila mě přátelská atmosféra a také množství návštěvníků, kteří se přišli do Lipové ve slavnostní den podívat,“ uvedl primátor Vít Mandík.

Lipová a Žežice jsou nyní součástí Chuderova. Obě osady jsou v historických dokumentech zmiňovány v roce 1352, ale osídleny byly již mnohem dříve. V Lipové je nejstarší památkou barokně přestavěný původně gotický kostel sv. Martina. V Žežicích je nejvýznamnější památkou také kostel sv. Petra a Pavla pocházející z roku 1470.