Muzeum města vydalo další svědectví

Muzeum města vydalo další svědectví
26.5.2010
Při rekonstrukci budovy Muzea v centru města, která pochází z roku 1876, se podařilo odkrýt původní interiérovou výmalbu.

   „Podle ústeckých historiků jde o výjimečný nález srovnatelný s interiérem Obecního domu v Praze. U nás v Ústeckém kraji jde o naprosto ojedinělý nález. O co jde: v císařském sále, tedy v největší místnosti rekonstruovaného objektu, kde se v roce 1901 konala audience císaře Františka Josefa 1, se podařilo při odkrývání starých vrstev omítky najít původní malbu“, řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

  Podle historiků jde o různé ornamenty a arabesky. Podařilo se odkrýt původní zlacení a mramorování. Pokud by se ho podařilo ho zrestaurovat do původní podoby, šlo by podle historiků o nejreprezentativnější prostor, který by mělo město k dispozici.

   „Tušili jsme, že můžeme podobný nález očekávat. Už loňské vrty naznačily, že vnitřní interiér může vydat unikátní historické svědectví. Proto se na odkrývání ploch podílejí restaurátoři, podle kterých se dá podobný nález očekávat také ve vstupní hale a u souvisejícího schodiště, kde ale restaurátorské práce ještě nezačaly“, dodal Řeřicha s tím, že město ani muzeum nemělo k dispozici žádné zachované původní fotografie či dokumentaci.

   „Práce na rekonstrukci Muzea města Ústí nad Labem probíhají podle plánu. Samozřejmě jde o zásadnější rekonstrukční práce staré budovy, která si vyžádá více péče, takže dochází k menším dílčím zdržením, jsem ale přesvědčený, že se podaří budovu otevřít v plánovaném termínu“, uzavřel náměstek primátora Jan Řeřicha.