O řediteli zoo rozhodnou schopnosti

O řediteli zoo rozhodnou schopnosti
26.7.2013
Deník Mladá fronta Dnes se 25. 7. 2013 v článku „Hledá se ředitel ústecké zoo. Zn.: zkušenosti nejsou potřeba“ zabýval výběrem ředitele Zoologické zahrady Ústí nad Labem.

Podle autora Jana Horáka jsou kritéria konkurzu poměrně mírná. Argumentuje tím, že není nutné vysokoškolské vzdělání, znalost jazyka či zkušenost s řízením obdobné organizace.

Je to velmi zkreslený pohled. Výběrové řízení ještě ani nezačalo a autorovi je již nyní jasné, jak dopadne, protože podmínky jsou podle něj někomu připravené na míru.

Pro město je důležité, aby zahradu vedl především schopný a erudovaný člověk. Pečlivým zhodnocením jednotlivých zájemců a výběrem nejlepšího z nich se bude zabývat komise. Na jejích členech záleží, zda upřednostní odborné vysokoškolské vzdělání, jazykovou vybavenost, praxi a zkušenosti nebo jiné předpoklady. Obviňovat je předem z nějakého komplotu je velmi nekorektní.

Podmínky výběrového řízení byly stanoveny právě tak, aby umožnily účast širšímu spektru zájemců. Přihlásilo se jich dvanáct, věříme, že komise vybere nejschopnějšího z nich.

Zárukou objektivity výběrového řízení jsou renomovaní odborníci, kteří přijali účast ve výběrové komisi: ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas a David Nejedlo, ředitel Zoologické zahrady Liberec a prezident Unie českých a slovenských zoo.

Podle informace z článku se výběrového řízení neúčastní někdejší ředitel zoo v Děčíně Lubomír Moudrý, který mohl před výběrovou komisí uplatnit své zkušenosti a znalost regionu. Je to však jeho rozhodnutí, které je třeba akceptovat. Svými výroky o dehonestujících podmínkách výběrového řízení poškozuje dobré jméno města, zoologické zahrady a především své vlastní.