Pietní akt u pomníku obětí tramvajového neštěstí

Pietní akt u pomníku obětí tramvajového neštěstí
13.7.2012
Pietní akt k uctění památky obětí tramvajového neštěstí se konal v Ústí nad Labem na Bukově. Kytice k pomníku položil primátor Vít Mandík a další představitelé města.

Památku obětí uctili spolu s primátorem představitelé městských obvodů, zastupitelé a zástupci odborné veřejnosti.

Havárie se stala před 65 lety v neděli 13. července 1947 odpoledne. Souprava na lince číslo 1 přeplněná vracejícími se výletníky z Telnice nabrala při sjezdu k Bukovu vysokou rychlost a zřejmě jí selhaly brzdy. Neovladatelný motorový vůz vyjel z kolejí a narazil do sloupu elektrického vedení. Událost, která je považována za nejvážnější nehodu městské hromadné dopravy v Evropě, nepřežilo třicet lidí, dalších 79 cestujících utrpělo zranění.

„Při uctění památky obětí této události si zároveň musíme připomínat pozornost a péči, kterou je třeba neustále věnovat stavu a údržbě veškeré techniky, od níž očekáváme, že nám především bude sloužit. Jen tak můžeme přispět k tomu, aby se podobná tragédie nikdy neopakovala,“ poznamenal k odkazu události primátor Mandík.

Místo neštěstí se za uplynulých 65 let několikrát proměnilo. Tramvaje již ve městě nejezdí od sedmdesátých let. Na Bukově vyrostla nová křižovatka a komunikace, zmizel starý Bukov a vyrostly tu nové domy. Havárii připomíná pomník, který byl odhalen v roce 2007.