Pokračuje zabezpečení přechodů pro chodce

Pokračuje zabezpečení přechodů pro chodce
13.10.2010
Tentokrát se město zaměřilo na bezpečné přecházení v blízkosti základní školy v městské části Střekov.

   Bezpečnost chodců zajistí takzvané indikátory třetí generace. Jejich výhody vysvětlil náměstek primátora Jan Řeřicha. „Myslím si, že je dobře, že se tento typ moderního, inteligentního přechodu, jehož světelný režim se mění při vstupu chodců, objevil v Ústí nad Labem. Instalovali jsme jej na přechodu přímo u Základní školy Karla IV, kde tak bude zajištěno bezpečné přecházení dětí. Zároveň mě však mrzí, že nebylo možné využít všech možností, který tento nový systém nabízí, jako například možnost, že bíle svítící přechod změní při vstupu chodce svou barvu na červenou. Jsem ale přesvědčen, že se nám podaří u dalších připravovaných přechodů změnit stanovisko policie a k červenému svícení nám nebudou kladeny překážky“.

   Princip důmyslného zařízení je jednoduchý. Indikátory svítí nepřetržitě a v případě, že na přechod pro chodce vstoupí chodec, zaznamenají jej kamery a indikátory začnou blikat.

   Speciální indikátory zaznamenají chodce ještě dříve, než vstoupí do vozovky. To znamená, že reagují již na jeho přítomnost v době, kde se v okolí přechodu pro chodce začne vyskytovat. I velmi pomalu jdoucí chodec malého vzrůstu je spolehlivě detekován po celou dobu překonávání vozovky. „Osvícená vozovka v místě přechodu pro chodce tak činí toto místo velmi přehledným pro všechny účastníky dopravy - nejen řidiče. Řidiči také podstatně rychleji reagují na chodce vstupující do vozovky“, doplnil Řeřicha.