Premiéra filmu o dobrovolnictví

Premiéra filmu o dobrovolnictví
9.12.2009
V Ústí nad Labem se konala premiéra studentského dokumentárního filmu s názvem „NEMUSÍME, CHCEME“.

   Doslova přeplněné Činoherní studio se hemžilo nejen dobrovolníky. Za město se premiéry zúčastnila i náměstkyně Zuzana Kailová. „Je skvělé, že právě tento dokument vznikl u nás v Ústí nad Labem a popisuje práci dobrovolníků právě z našeho města. Všem, kdo jej natočili nebo v něm účinkují, děkuji za to, že propagují Ústí nad Labem tímto způsobem. Pomáhat druhým by mělo být lidem blízké, pokud to ovšem dobrovolníci dělají aktivně a bez nároku na honorář je to velmi záslužné a právě o takových lidech film je.“

   Film byl podpořen v programu Make a Connection / Připoj se a natočil ho Josef Kostelecký se svým týmem dobrovolníků. Cílem dokumentu bylo představit dobrovolníka jako obyčejného člověka a zároveň neobyčejného v tom, co dělá.

   Dokument otevírá téma dobrovolnictví, které je v Česku stále jistým způsobem tabuizované. Zdá se totiž, že zde stále přetrvávají negativní konotace z dob socialismu, pocity nedůvěry a podezřívavosti k celé věci. Kromě dobrovolnictví se projekt navíc dotkl několika dalších témat (např. sociální vyloučení), kolem kterých je rovněž mnoho předsudků a dezinformací. Po promítání filmu se konala diskuze se zástupci neziskových organizací a s tvůrci filmu.

Více o dobrovolnictví :
www.odobrovolnictvi.ic.cz
www.dobro-druh.info
www.ymca.cz
www.dcul.cz
www.clovekvtisni.cz

Kontakty :
dcul@seznam.cz
vit.kucera@clovekvtisni.cz
usti@ymca.cz
bohdana.furmanova@kzcr.eu