Stěhování aligátora

Stěhování aligátora
14.10.2009
Tradičnímu přemístění aligátora Libora z letního do zimního výběhu přihlížel náměstek primátora Jan Řeřicha.

   "Původně mělo být toto stěhování na zimoviště poslední. V plánu města byla výstavba pavilonu, ve kterém by Libor a jeho případná další družka, mohli žít celoročně. Bohužel ale finanční krize znemožnila naše plány a tak se výstavba aligátořího pavilonu posouvá“, vysvětlil Řeřicha a dodal: „Ústecká zoo má v katastru obce Strádov karanténu pro zvířata. Tento objekt už ale nevyužívá a dala ho do prodeje. Peníze za prodej půjdou na výstavbu pavilonu. Projekt je už připravený a po vzájemné dohodě jsme se rozhodli začít stavět pavilon etapovitě. To znamená, že vybudujeme základ pavilonu a v příštím roce uvidíme, jak na tom budeme s financemi“.

   Stavba pavilonu by měla stát osm milionů korun. O konečné ceně ale rozhodne až případné výběrové řízení. Ústecké zoologické zahradě se podařilo vybrat ze sbírky „Padíky pro alíky“ zhruba 540 tisíc korun. „Za ně zoo nechá provést drobné úpravy bazénu, pořídí kamerový systém na ochranu Libora a upraví venkovní expozice. Ostatní peníze nechá na samotnou výstavbu pavilonu, která je pro větší chov těchto zvířat důležitá“, doplnil ředitel zoo Václav Poživil.

   Aligátor Libor je služebně nejstarším zvířetem ústecké zoo. V roce 1974 ho zoo zakoupila za 640,-Kčs. Ve výběhu žil až do letošního jara se samicí Eliškou. Ta uhynula na následky jeho pokousání. Do výběhů ho ošetřovatelé přemísťují dvakrát v roce. Na jaře ze zimního výběhu (který je návštěvníkům uzavřený) do letního, na podzim pak zpět z letního na zimoviště. Stěhování aligátora není jednoduché. Zvíře vážící přes 200 kilogramů musí ve speciální bedně stěhovat kolem osmi mužů.