Tomas Graumann v Ústí

Tomas Graumann v Ústí
22.4.2009
Na pozvání Křesťanské akademie mladých se v rámci Exit Tour vypravil do Ústí nad Labem misionář, který přežil 2. světovou válku.

   O svém životním osudu si povídal také s náměstkyní primátora Zuzanou Kailovou, která mu na Magistrátě města Ústí nad Labem poděkovala za osvětu mezi mládeží. „Je mi velkou ctí setkat se s člověkem, který patří k „Wintonovým dětem“. Jedna věc je se o druhé světové válce učit ve škole, naprosto jiná věc je slyšet výpověď pamětníka, který hrůzy druhé světové války přežil“, dodala po setkání Kailová s tím, že Tomas Graumann jezdí po českých středních školách a studentům vypráví svůj zajímavý osobní příběh.

   Tomas Graumann přežil jako jediný ze své rodiny a to díky Nicholasi Wintonovi, britskému obchodníkovi, který se spojil s britskou vládou a poprosil o umístění židovských dětí do rodin k náhradní péči. Díky tomu se podařilo zachránit 669 dětí. Tomas Graumann žije spolu s manželkou střídavě ve Spojených státech a v Nebovidech na kolínsku. Vychovali čtyři děti, z toho dvě adoptované. Po válce žil ve Skotsku, poté devět let působil jako ošetřovatel, učitel a misionář na Filipínách. 
Náměstkyně primátora Z. Kailová ukazuje plakát Lidických dětí ukazujících neonacistům záda, který na budovu magistrátu umístila občanská iniciativa "V Ústí neonacisty nechceme"