Toulavá kamera natáčela v Ústí

Toulavá kamera natáčela v Ústí
29.3.2010
Že v Ústí nad Labem stojí nejšikmější věž ve střední Evropě, ví už kde kdo. Nakonec zvenčí je dvoumetrové vychýlení věže kostela Nanebevzetí Panny Marie nepřehlédnutelné.

   Vnitřek vychýlené věže ale zůstává pro většinu smrtelníků tabu. Tedy až do této neděle, kdy Česká televize odvysílala reportáž Toulavé kamery o této ústecké kuriozitě. "Věž se naklonila po bombardování v dubnu 1945. Když kostel dostal zásah, zřítilo se i boční schodiště na věž a už nikdy nebylo obnoveno. Nahoru ale vede ještě jedna cesta, jenže dost krkolomná. Vede po točitém schodišti do podkroví kostelní lodi. Na půdě se musí akrobatickým krokem po trámech k malému průchodu proraženému do zdi kostelní věže," popsal náročnou cestu historik Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek, který je zároveň autor scénáře reportáže pro Toulavou kameru.

  Letitý prach a vrstva holubího trusu, které výpravu ve věži přivítaly, dokazují, že tady opravdu nepanuje rušný provoz. Dřevěná konstrukce spletitého schodiště však vypadá bytelně. Ke zvonům se ještě musí tu a tam zajít kvůli údržbě, ale v patrech nad nimi už evidentně nebyl nikdo hodně dlouho. Byt zvoníka v nejvyšším patře už desetiletí obývá jen vítr a zatoulaní holubi. "Člověk si tu zásluhou nakloněné podlahy připadá nestabilně jako na rozbouřeném moři," dodává Krsek.

  Město Ústí nad Labem nyní zvažuje projekt, který by upravil přístup ke věži tak, aby umožnil vystoupat na vrchol i běžným návštěvníkům. "Nešlo by o technicky jednoduchou a levnou záležitost, ale Ústí by tím získalo velké turistické lákadlo," komentovala projekt Petra Czastková, vedoucí oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu.

   Kdo chcete spoluprožít naší dobrodružnou výpravu do nitra ústecké šikmé věže a vidět co se stane, položíte-li na podlahu kostelníkova bytu láhev, podívejte se na celou reportáž do archivu Toulavé kamery na http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?article_id=2355