Týden mobility v Ústí nad Labem

Týden mobility v Ústí nad Labem
14.9.2012
Město Ústí nad Labem se opět přihlásilo k již tradiční celoevropské akci Evropský týden mobility, která probíhá ve dnech 16. – 22. září.

 V rámci projektu Zdravé město Ústí nad Labem je ve spolupráci s mnoha významnými místními partnery připraven program určený jak pro děti, tak pro dospělé.

„Týden mobility je příležitostí k aktivnímu prožití volného času přímo ve městě. Účastníci zjistí, že ve městě a jeho okolí je řada míst vhodných k pohybovým a dalším aktivitám. Za významné pokládám seznámení se zásadami bezpečnosti v dopravě a s jejími ekologickými a zdravějšími variantami,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Na správný pohyb v silničním provozu a zejména pravidlo vidět a být viděn upozorní akce Policie ČR a BESIPu. Děti i jejich rodiče naučí správně se chovat v dopravě při akci v rodinném centru Ovečka a školáci si pak budou moci v praxi vyzkoušet práci záchranáře, či policisty v rámci osvětové akce za účasti všech složek integrovaného záchranného systému na dětském dopravním hřišti. Pro všechny bez rozdílu věku jsou mimo jiné připraveny soutěže tematicky zaměřené na městskou hromadnou dopravu. Soutěžit se bude i o celoroční předplatné na MHD.

Ukázkou toho, že se centrum města dá využívat i pro zajímavé a zdraví prospěšné aktivity, nikoli jen pro cestování dopravními prostředky, je zumba maraton v atrium magistrátu či komentované procházky městem. Role průvodců se ujmou historici ústeckého muzea.

Zajímavých aktivit jsou plné oba víkendy – již v sobotu 15. září se koná turistický pochod Porta Bohemica po malebném okolí města Ústí nad Labem. V neděli bude žít celé město 1/2maratonem a u OC Forum proběhne preventivně bezpečnostní program – Safetyshow V sobotu 22. září je připraven Evropský den bez aut. Jeho součástí je cyklojízda, využiti vozů městské hromadné dopravy zdarma, nebo výlet zubrnickou museální železnicí do Českého středohoří.

V evropských zemích probíhá Evropský týden mobility již od roku 1998 a Česká republika se do této kampaně zapojuje od roku 2002. Kampaň má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy, které jsou z hlediska bezpečí, zdraví a životního prostředí přijatelnější.

Více informací o dalších akcích je na webových stránkách města a v informačních letácích o kampani.