Ukázali jste náckům záda

Ukázali jste náckům záda
20.4.2009
Komentář primátora města Jana Kubaty k pochodu extremistů 18. dubna.

Tak se nám náckové prošli po prázdném centru. Policie České republiky přijala tak účinná opatření, že se v Ústí nad Labem pouliční válka nekonala. Bezpečnostním složkám se podařilo oddělit pravicové a levicové extremisty, kteří by se jinak u hotelu Vladimir tvrdě srazili.

Účast pouze 500 extremistů je velkým úspěchem všech, kteří se podíleli na organizaci a výkonu bezpečnostních opatření, včetně německé policie. Mnozí neofašisté se do Ústí ani nedostali, nebo sem raději vůbec nepřijeli. Opatření byla tak rozsáhlá, že samotná akce trvala mnohem kratší dobu, než organizátoři plánovali. Výsledkem celé soboty 18. dubna nejsou žádná vážná zranění ani škoda na majetku.

Extremisté při pochodu neodstoupili od dodržování „dokonalých“ českých zákonů, které jim skrytou, ale přece jen srozumitelnou propagaci nacismu umožňují. To jsme více či méně předpokládali, neboť víme, že se snaží vytvořit iluzi spořádanosti a kultivovanosti. Jak jsou neonacisté kultivovaní, může policie doložit zabavenými noži, tyčemi, bodáky či baseballovými pálkami. Tyto rekvizity jim měly zřejmě sloužit k uctění památky obětí válečného bombardování.

Náckové ovládli diskusní internetová fóra mnohých sdělovacích prostředků a pod falešnými jmény si hrají na spořádané občany, kteří jsou rozhořčeni tím, že jsem zavřel obchody (na to samozřejmě nemám pravomoc) a zorganizoval policejní manévry (90 % opatření udělala Policie České republiky, které nevelím…). Samotní neonacisté přišli rovněž na první pohled s logickou a věrohodnou verzí prezentovanou zase jakoby veřejností, že jsem jim svým odporem poskytl publicitu, kterou chtěli. Člověk, který je mediálně gramotný, musí vědět, že je to nesmysl. Pochod neonacistů je tak mediálně zajímavé téma, že si ho sdělovací prostředky najdou bez ohledu na přijatá opatření a postoje politiků. To ostatně není nic špatného.

Zkomplikovat neonacistům život – to považuji a nadále budu považovat za svou politickou i morální povinnost. Podle mého názoru tito lidé nemají žádné právo se promenádovat za zvuku bubnů městem, i když žijeme v demokracii. Oni totiž demokracii nenávidí, i když se naučili za jejím štítem obratně skrývat. Pokud se pochod neonacistů Ústím nad Labem má stát tradicí, tak tradiční budou rovněž účinná opatření proti němu.

Městská doprava přes den zastavena nebyla. Od čtvrté odpoledne pouze autobusy přestaly na žádost policie jezdit středem města a využívaly objízdných tras. Chci se omluvit všem občanům, kterým to zkomplikovalo život. Věřím, že jich není mnoho.

Děkuji stovkám státních a městských policistů, příslušníkům Celní správy, dopravákům a mnoha dalším lidem, kteří museli být kvůli sobotnímu pochodu v práci. Udělali jí výborně. Děkuji také desítkám ústeckých organizací a sdružení za koncert a kampaň „Ukažme neonacistům záda“. Děkuji majitelům provozoven, že přistoupili zodpovědně a rozumně k zabezpečení svého majetku. Děkuji sdělovacím prostředkům, že informovaly o celé věci objektivně.

Mé největší poděkování patří Ústečanům, kteří se nepřišli na pochod neonacistů podívat a ukázali jim tak záda.

Jan Kubata