Více míst pro seniory

Více míst pro seniory
22.5.2009
Slavnostním poklepáním na základní kámen dnes byla zahájena dostavba Domova pro seniory na Bukově.

   Kladívek se chopili krajský vicehejtman Arno Fišera, náměstkyně primátora Zuzana Kailová, ředitelka domova Věra Vonková a výrobní ředitel společnosti Herkul Radovan Dušek.

   Práce skončí na podzim příštího roku. Cena vlastní stavby je 61,2 mil. korun (bez DPH). Celkové náklady vyjdou na téměř 85 milionů (včetně DPH). Tato cena zahrnuje například příslušenství sadové úpravy, vnitřní vybavení či zasíťování pozemku. Městu se podařilo na akci získat evropskou dotaci pokrývající 92,5 procenta nákladů.

   Smyslem dostavby je zvýšení kapacity stávajícího Domova pro seniory. „Čekací doba na umístění v našem zařízení je několik let a přednostně se snažíme umístit klienty, kteří mají problémy s pohyblivostí. Po dostavbě dalšího křídla se čekací doba zkrátí“, říká náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

   V novém křídle, které bude se stávajícím propojené, vznikne 40 jednolůžkových bytů. Všechny prostory budou bezbariérové a nabídnou veškeré zázemí nutné pro kvalitní život lidí se zdravotním postižením. „Práce budou náročné, ale odměnou nám bude moderní objekt s uzavřeným atriem plným zeleně a laviček“, dodává ředitelka domova Věra Vonková.

   Kromě zajištění vyšší kapacity Domova pro seniory a propojení se stávajícím objektem je další výhodou výstavba výměníkové stanice, díky které bude možné vytápění obou pavilonů z centrálního zdroje tepla. „Domov pro seniory je až dosud vytápěn plynem. Po napojení na centrální zdroj tepla dojde ke snížení nákladů na vytápění“, pokračuje Kailová.

   Současná kapacita Domova pro seniory Bukov je 85 klientů. Jeho součástí je Domov pro osoby se zdravotním postižením s 10 obyvateli. Objekt nyní nabízí jednolůžkové a manželské či partnerské dvoulůžkové jednotky s příslušenstvím. Předností tohoto zařízení je možnost vybavení bytu vlastním nábytkem. Součástí Domova pro seniory je jídelna, klubovna pro pořádání kulturních a společenských programů, dále zájmová dílna a tělocvična. Pokojové jednotky jsou vybaveny kuchyňskou linkou, koupelnou a toaletami, telefony a některé mají i balkón. Stravování, pokud si jej klienti nezajistí sami, zajišťuje Domov pro seniory celodenně včetně nápojů a diet, jež odpovídají věku a potřebám klientů.