Zařízení v Orlické má novou zahradu

Zařízení v Orlické má novou zahradu
25.7.2008
Klienti Domova pro seniory a azylového domu pro matky s dětmi v Orlické ulici na Severní Terase dostali od města novou zahradu.

   Náměstci primátora Arno FišeraLibor Turek, starosta Severní Terasy Leo Dittrich a poslankyně Marcela Mertinová včera spolu s ředitelkou Domova pro seniory a azylového domu pro matky s dětmi v Orlické ulici Annou Pivovou slavnostně otevřeli novou zahradu. Ta vyrostla během pěti měsíců před objektem tohoto zařízení nad křižovatkou Elba na Severní Terase. Zahrada je doplněná umělým jezírkem s vodotryskem a rybičkami, zastřešeným altánem a prolézačkou pro děti.

   Podle náměstka primátora Arna Fišery zahrada přišla na 2,82 miliony korun, které zaplatilo město z loňského rozpočtu. "Byla to iniciativa ředitelky. Musím říci, že paní Pivová je tu na svém místě, o své klienty se stará obětavě. Její práce je příkladná," řekl náměstek Fišera.

   Podle Marcela Rahma, vedoucího odboru městských organizací a služeb magistrátu, by s údržbou zahrady neměly být žádné zvláštní potíže, ani co do péče o rybky. "Pokud bude mrznout, tak je vylovíme a dáme do akvária, případně požádáme o pomoc zoologickou zahradu," vysvětlil Rahm.

   Včerejší načasování slavnostního předání zahrady nebylo náhodné. Stalo se tak v den, kdy se klient tamního domova Antonín Kovář dožil 101. narozenin. Proto nechyběly gratulace politiků na počest jeho úctyhodného věku.

   „Obdivuji pana Kováře, jak je na svůj věk vitální. Přeji mu, aby si nové zahrady užil co nejdéle,“ popřál náměstek primátora Libor Turek.

   Podle slov ředitelky domova Anny Pivové si stále ještě zachoval plnou duševní čilost. "Nabije si mobil, sleduje televizi, když čeští fotbalisté vypadli z mistrovství, byl z toho smutný," líčila Pivová. Zároveň nezapomněla připomenout, že vysokého věku se povětšinou dožívají hlavně ženy, u mužů je dlouhověkost výjimečná. Oslavenec v minulosti hrával na deset hudebních nástrojů a byl aktivním sportovcem.

   "Jsem rád, že si na mě lidé vzpomněli s blahopřáním," smál se Antonín Kovář. Zároveň byl velmi potěšen, že předání nové zahrady se odehrávalo ve stejný den, kdy slavil narozeniny.

   Podle ředitelky Anny Pivové žije v jejím zařízení v současné době 186 seniorů a 16 matek s dětmi, každá má víc jak jedno dítě.
Poblahopřát přišli oslavenci Antonínu Kovářovi k jeho 101. narozeninám i náměstci
primátora Arno Fišera a Libor Turek.Zleva starosta Severní Terasy Leo Dittrich, náměstek Libor Turek, ředitelka Domova
pro seniory a azylového domu pro matky s dětmi Anna Pivová a náměstek Arno Fišera.