Odpovědnosti za případ DONOR se nelze vyhnout

Odpovědnosti za případ DONOR se nelze vyhnout
29.9.2017
Zastupitelstvo městského obvodu Neštěmice neschválilo návrh na mimosoudní vyrovnání s firmou DONOR, s kterou obvod vede řadu let spor o náhradu nákladů kvůli vypovězenému nájmu.

 

Návrh nepodpořila ani starostka Yveta Tomková, jako důvod v Deníku uvedla, že není zajištěno financování a porušili by zákon o rozpočtové kázni. Přitom ještě 26. dubna v tomto Deníku paní starostka tvrdila: „Věřím, že jde o nejlepší možnou cestu. Právníci se shodli, že pokud by k němu nedošlo, celá kauza by mohla generovat další problémy a nakonec by stála mnohem více."

Co se stalo tak zásadního? Na nedávném zasedání městského zastupitelstva předložila paní Tomková návrh usnesení, podle kterého by smlouvu o mimosoudním vyrovnání schválilo město. Namítala jsem, že firma vede spor s obvodem Neštěmice, proto musí smlouvu schválit obvodní zastupitelstvo a požádat město o rozpočtové opatření k financování požadované částky více než sedmi milionů korun. Paní starostka potom svůj návrh stáhla.

Město již v minulosti společnosti DONOR určitou částku vyplatilo. V září loňského roku bylo schváleno více než dva miliony korun. Současný krok neštěmického zastupitelstva nechápu. Peníze ať z městské nebo obvodní kasy jsou stále peníze města a zaplatit se jednou bude muset. Ignorování nabídky k mimosoudnímu vyrovnání hrozí mnohem větší škodou. Dnešní zastupitelé za špatné rozhodnutí svých tehdejších předchůdců nemohou, ale odpovědnosti za jeho současné neřešení se nevyhnou.

Věra Nechybová
primátorka Ústí nad Labem