Primátorka: Nepromarněme odkaz 17. listopadu

Primátorka: Nepromarněme odkaz 17. listopadu
20.11.2017
Události 17. listopadu 1939 a 1989 si v Městských sadech připomněli spolu s veřejností představitelé města a dalších institucí.

 

Věnec a kytici k soše Olbrama Zoubka Obětem komunismu položili také primátorka Věra Nechybová a její náměstek Pavel Dufek.

Primátorka v projevu připomněla výrazné ústecké stopy, které se váží k oběma událostem. Při demonstraci 28. října 1939 v Praze byl zastřelen pekařský učeň z Ústí nad Labem Václav Sedláček. Do sametové revoluce o padesát let zasáhli i ústečtí milicionáři, kteří odmítli nastoupit v plné zbroji k ochraně Krajského výboru KSČ a jejich dopis přispěl ke zrušení Lidových milicí.

„Je jasné, že 17. listopad vedl nejen ke změně režimu, ale i k hluboké přeměně společnosti, ekonomiky a jejich fungování. Návrat zpátky není možný, ať už s ním straší kdokoliv. Učíme se žít v demokracii, myslet a jednat samostatně. Stále více si uvědomujeme, že náš život záleží především na nás, jak se rozhodneme, co uděláme nebo koho si zvolíme. To je velký odkaz sametové revoluce, s kterým si mnozí z nás bohužel nevědí rady. Ale byla by opravdu škoda ho jen tak promrhat. Nedopusťme to,“ připomněla Věra Nechybová.