Ústecký 1/2Maraton bude mít záchranářskou novinku

Ústecký 1/2Maraton bude mít záchranářskou novinku
1.8.2017
Do startu sedmého ročníku Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem zbývá 46 dní. Závod má další novinku. Záchranáři budou připraveni zasáhnout i na kole.

Ve spolupráci s organizátory RUNCZECH budou mít zdravotní záchranáři k dispozici speciální aplikaci pro sledování a vyslání záchranáře na kole. Aplikace tak umožní dispečinku záchranné služby a záchranářům ve stanu nejen vyslat sanitku, ale ihned aktivovat nejbližšího jezdce-záchranáře s AED přístrojem (Automatizovaný externí defibrilátor) k běžci se zdravotními potížemi.

V Ústí se poběží 16. září. Půlmaratonskou trať, která byla v loňském roce pátá nejrychlejší na světě, si letos užije o sto běžců více a ti, na které nezbydou startovní čísla, si budou závod moci užít v přímém přenosu České televize. Také letos běžce zavede závodní trať do areálu Spolchemie. Tradiční součástí sportovního svátku bude opět závod Spolchemie Český pohár v handbike, který je určený handicapovaným sportovcům.

Během Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem se bude natáčet film Úsměvy smutných mužů v režii Dana Svátka. „Velkou část filmu Úsměvy smutných mužů podle stejnojmenné knihy Josefa Formanka jsme se rozhodli natáčet v Ústí nad Labem, a to z mnoha důvodů. Ve městě, i v celém kraji, jsou úžasné lokace, které chceme pro náš příběh využít a s jejichž nalezením nám pomohla místní Filmová kancelář, která se stará i o další praktické záležitosti spojené s natáčením. Součástí filmového příběhu je i Mattoni 1/2Maraton, kde chceme většinu záběrů natáčet přímo během závodu. Běh je totiž v našem filmu velké téma, a tak se spolupráce s týmem RunCzech, stejně tak propojení s Ústím, přímo nabízí, a jsme za ně rádi,“ vysvětluje režisér Dan Svátek. Na startu závodu by se pak měl objevit rovněž spisovatel a nadšený běžec Josef Formánek.

Blízký vztah k ústeckému závodu si stihla za dva roky vytvořit primátorka Věra Nechybová. „Těším se upřímně na další ročník ústeckého půlmaratonu. Troufám si říct, že jde o nejoblíbenější sportovní akci ve městě, která rozběhala všechny věkové kategorie na rodinném běhu, v hlavním závodu i ve štafetách. Jsem pyšná, že jsme součástí seriálu běžeckých závodů, jsem pyšná na naši zlatou známku mezinárodní atletické federace IAAF a jsem pyšná, že jsme spolupořadateli i podporovateli závodu. Osobně se těším na nepopsatelnou atmosféru závodu, na elitní běžce, na všechny účastníky závodu, na báječné publikum. Bude to pro mě a pro město další krásný zážitek. Pokud se vše podaří, zkusím se opět s vnučkou postavit na start dm rodinného běhu,“ prozradila primátorka.

Než se do ulic severočeské metropole pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený dětem a jejich rodičům, nabízí 3 000 startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať. Registrace na dm rodinný běh i na Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem jsou dostupné na adrese www.runczech.com. Hlavní závod se také letos poběží se zlatou známkou kvality IAAF, která znamená, že se Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem řadí po bok nejlepších závodů na světě.