Ústí se představilo v Drážďanech

Ústí se představilo v Drážďanech
25.8.2003

O výstavbě vodních stupňů na Labi i jiných tématech příhraničního významu spolu na Oslavách saské paroplavby v Drážďanech hovořili primátor města Ústí nad Labem Mgr. Petr Gandalovič a saský ministr průmyslu a práce dr. Martin Gillo. Oba se shodli na tom, že zlepšení splavnosti Labe ekologicky šetrnými technickými opatřeními přispěje k ekonomické prosperitě obou regionů.

Mgr. Gandalovič se v Drážďanech setkal ještě se svým protějškem Ingolfem Rosbergem a starostou centrální části města dr. Dietrichem Ewersem.

Na zpáteční cestě dopravil primátora se svým doprovodem z výletního parníku na břeh motorový člun záchranářů. “Měl jsem večer další program a nemohl dále pokračovat v cestě lodí. Zástupci místní radnice okamžitě zajistili trochu dobrodružnou dopravu na pevninu”, řekl Gandalovič.

Také letos vozily v Drážďanech po Labi nadšené návštěvníky staré parníky i moderní lodě. Jelikož byla velice nízká hladina vody v řece, lodní provoz byl umožněn pouze díky pomoci Povodí Labe. Masarykova zdymadla totiž v noci z pátku na sobotu pustila do Drážďan tzv. “vlnu”, kterou se Labe na vodočtu v Ústí nad Labem zvedlo o 10 cm.

Město Ústí nad Labem, které se drážďanských oslav zúčastnilo již pošesté, mělo u mostu Augustus Brücke opět společnou expozici s městem Děčín. Pro návštěvníky byly připraveny nové cykloturistické mapy Ústecka, Děčínska, Litoměřicka a Teplicka, dále nový turistický průvodce s názvem “Ústí nad Labem a okolí” i první informace o připravované akci “Rok trpaslíka 2004”. Ta se setkala v velkým zájmem návštěvníků.

V českém kulturním programu vystoupila dechová hudba Doubravanka a skupina U – Style. Čepovalo se lounské pivo, kterému zdatně sekundovaly slivovice a becherovka.

Oslavy saské paroplavby jsou jednou z největších akcí svého druhu v Německu. Každým rokem je navštíví mnoho desítek tisíc lidí. Loni se však kvůli povodním nekonaly. Na minulém ročníku se kromě německých a českých regionů prezentovali i Maďaři, Španělé, Holanďané, Švýcaři, Francouzi a Irové.

Mgr. P. Gandalovič v rozhovoru s primátorem Drážďan I. Rosbergem